Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Onyx – kámen od bohyně Afrodité

Onyx - kámen od bohyně Afrodité

Řecká legenda praví, že bůh Eros ořezal hrotem šípu nehty Afroditě, když spala a bohové tyto odřezky proměnili v kámen. Název tohoto minerálu pochází z řeckého slova onux, což znamená nehet. Své jméno ale nejspíš dostal díky své vrstevnatosti. 

Onyx je zmiňován už v Bibli a to dokonce 11x. Nejvíce v knize Exodus, kde je zasazen do efodu — roucha izraelských kněží. Náprstník tohoto roucha byl ozdoben drahokamy včetně onyxu a velekněz jej nosil ve svatyni uvnitř chrámu.

Vlastnosti kamene 

Onyx je převážně černobílý pruhovaný kryptokrystalický chalcedonový křemen, ovšem nezaměňujme jej s onyxovým mramorem, ten je vápencového původu. Patří do skupiny chalcedonů, kde se nachází i achát nebo karneol. Na rozdíl od achátů má onyx paralelní pásy, které hýří téměř všemi barvami od bílé až po černou, s výjimkou fialových odstínů.

Chemický vzorec je SiO2 , onyx má skelný lesk, vryp je bílý a lom lasturnatý až tříštivý. Tvrdost minerálu dle Mohsovy stupnice tvrdosti je 7.

Pruhování onyxu je paralelní a konzistentní. Sard onyx má hnědou základnu a bílou vrstvu, červenou základnou a bílou vrstvou oplývá onyx cornelian a niccolo onyx má nádech šedé až modré barvy. 

Můžeme se setkat i s názvem zlatý onyx, nicméně to už je jiný minerál, jedná se o vrstevnaté odrůdy aragonitu, který je vápencového původu. Známá je například věhlasná “onyxová příčka” ve funkcionalistické vile Tugendhat v Brně. Ve skutečnosti se jedná právě o aragonitové desky.

Ložiska onyxu se nachází v zemích po celém světě, především pak v Argentině, Austrálii, Brazílii, Indii, v afrických státech, v USA i Evropě.

Využití onyxu dříve a dnes

Náramek Onyx s proužkem & dřevo WengeOnyx byl vždy oblíbeným minerálem ve šperkařství, galanterii a glyptice, to je označení pro uměleckou rytinu. Obvykle se brousí jako kabošon — vybroušený do kulata s rovnou spodní stranou, nebo jako korálek

Používá se také na rytiny z hloubky a kameje – drobné reliéfní skulptury vybroušené nebo vyryté do polodrahokamu. Řezbáři používají onyx rádi, protože jeho vrstvy lze řezat tak, aby vykazovaly barevný kontrast mezi vzorem a pozadím.

V Egyptě používali onyx  k výrobě misek a dalších předmětů. Sardonyx se objevuje v umění minojské Kréty, zejména pak v nálezech v Knossu.

V Brazílii se můžeme setkat s onyxem v podobě soklů pro umělecké předměty. V Rakousku  ze zeleného onyxu vyráběli podnosy a tzv. špendlíkové misky s malými bronzovými zvířátky nebo figurkami. I dnes je oblíbeným šperkařským kamenem.

Účinky kamene

Říká se, že onyx udržuje v těle rovnováhu, podporuje vůli a pomáhá při zdolávání překážek. Onyx se považuje za velmi silný magický kámen, který spojuje vnitřní a vnější svět a zvyšuje naši odolnost. Chrání a posiluje sebedůvěru. Prý ale také mírní sexuální touhu a podporuje cudnost. Každý ať si vybere to své.

Onyx - kámen od bohyně Afrodité

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Tyrkysový důl Kingman

Tyrkysový důl Kingman

Kingman Turquoise Mine je jedna z nejvýznamnějších lokalit těžby tyrkysového kamene v USA. Nachází se v blízkosti města Kingman v severozápadním Arizoně. Tento důl je

Amazonit - Amazonský kámen odjinud

Amazonský kámen odjinud

I když by se z názvu kamene Amazonit dalo předpokládat, že je jeho nalezištěm Amazonka, není tomu tak. Jméno je sice odvozeno od řeky Amazonky,

Onyx - kámen od bohyně Afrodité

Onyx – kámen od bohyně Afrodité

Řecká legenda praví, že bůh Eros ořezal hrotem šípu nehty Afroditě, když spala a bohové tyto odřezky proměnili v kámen. Název tohoto minerálu pochází z