Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Teakové nebo týkové dřevo?

Teakové nebo týkové dřevo?

Obě možnosti jsou správné, ale více se používá spojení teakové dřevo. Slovo teak vychází z jihoindické malajálamštiny a slova tēkka.

Narozdíl od ebenu a dřeva wenge rostou stromy s teakovým dřevem hlavně v jižní a jihovýchodní Asii, především v Indii, Bangladéši, na Srí Lance a v Thajsku. Některé druhy najdeme i v Africe a Karibiku.

Stromy teky obrovské

Dřevo teky obrovské z rodu Tectona grandis se používá v Indii více než 2 000 let.

Listnatý strom dorůstá výšky až 40 m a v Indii najdeme i sto a víceleté s obvodem až 2 metry.

Stromy nejsou žádní solitéři, ale rostou ve smíšených lesích v nadmořské výšce asi 900 m. Teka má pod centimetrovou kůrou šedou nebo šedohnědou bělu a zlatožluté jádrové dřevo, které postupem času tmavne až do medově hnědé barvy. Když se kácí teka obrovská, má dřevo silnou aromatickou vůní připomínající kůži, tuto vůni si dřevo uchovává velmi dlouho. Textura dřeva je prstencová a hustota okolo 660 kg/m³. Jelikož je dřevo velmi tvrdé, nenapadají jej termiti ani jiní škůdci. Pevné a pružné teakové dřevo je velmi trvanlivé a odolné vůči vlivům počasí, proto je velmi oblíbené k výrobě venkovního nábytku. Pro zachování původní barvy se dřevo ošetřuje teakovým olejem, bez ošetření se barva mění na šedostříbrnou.

Kůra a listy stromu obsahují červené pigmenty, kterými se barví indické látky. Květy zase obsahují léčivé látky tišící horečky nebo střevní potíže.

Využití teakového dřeva

Díky svým jedinečným vlastnostem a elegantnímu vzhledu se teakové dřevo těší velké oblibě a tyto vlastnosti jsou samozřejmě vyváženy cenou, patří totiž do nejvyšší cenové kategorie.

Teakové dřevo dodává pocit tepla, elegance, vznešenosti a ladnosti a proto je oblíbené k výrobě šperků, nádobí a hudebních nástrojů. Hlavní doménou je ovšem výroba venkovního nábytku, rámů oken a dveří. V interiérech dominují typické anglické knihovny a podlahy. Díky výborným vlastnostem a odolnosti vůči vlivům počasí se  teakové dřevo od nepaměti používalo k výrobě lodí.

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis, známý svou hlubokou, zemitou červenou barvou, je jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších kamenů používaných v historii lidstva. Tento polodrahokam, který je odnoží minerálu