Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Jak dýchají stromy?

Jak dýchají stromy?

Stromy! Produkují drahocenný kyslík, navazují do svého kmene a listí oxid uhličitý. Čistí vzduch kolem nás, poskytují nám stín a pohodu, šetří energii i vodu, chrání nás i léčí.

Jak je to všechno možné?

Každý si ze školy pamatuje, že existuje něco jako fotosyntéza. Pokud nejsme biologové, asi už přesně nevysvětlíme co přesně to je, ale máme v povědomí, že to má něco společného s rostlinami a výrobou kyslíku. Zjednodušeně řečeno fotosyntéza je biochemický proces, kdy se sluneční energie, oxid uhličitý a voda mění na živiny a pro nás důležitý kyslík. Přírodovědci vám řeknou, že dochází k zachycení sluneční energie a poté k syntéze organických látek z oxidu uhličitého a vody, a že tuto schopnost mají zelené rostliny, řasy, sinice a některé bakterie. Chemik vám napíše tento vzorec:

6 CO2 + 12 H2O → C6H12O6 + 6 O2 + 6 H2O

Každá zelená rostlina okolo svítání vyrábí a spotřebovává kyslík ve stejném množství, přes den ho ale hlavně vyrábí, za soumraku je proces opět v rovnováze a v noci pouze dýchá.

Hýčkejte si svůj strom

Každý člověk při nádechu vdechne asi 0,5 l vzduchu, který tvoří asi pětina kyslíku. Za minutu se nadechneme 14 – 18 krát, záleží v jaké jsme kondici, a co zrovna děláme. A teď si to spočítejte! Za den to je okolo 21 000 nádechů.

Vzrostlý listnatý stoletý strom může vyprodukovat za hodinu až 1,7 kg kyslíku, kyslík pro několik lidí za den. Průměrně člověk spotřebuje 350 l kyslíku za den.

Proč si hýčkat svůj strom? Protože například takový 25 m vysoký buk, který má korunu v průměru 14 m má listovou zelenou plochu až 1 600 m2, dokáže ve svém “zeleném období” vyrobit tolik kyslíku, které potřebuje jedna rodina na 1 rok. Tento strom pohltí tunu prašného spadu za rok a zlikviduje tolik oxidu uhličitého, kolik vyprodukuje kyslíku.

Hektar listnatého lesa vyprodukuje za rok 10 tun kyslíku, jehličnatý les pak okolo 7 tun ročně.

Pokud je čísel ještě málo, tak tento strom dokáže ochladit okolní prostředí o 3° C, zvlhčí vzduch odparem vody v objemu až 400 litrů denně.

A když si šikovně zasadíte tři stromy na svém pozemku, můžete snížit spotřebu klimatizace v domě až o 50 %. Ve městě dokáží stromy ochladit okolí až o 10° C. K tomu všemu, ještě stromy zadržují vodu, brání erozi půdy, chrání před sluncem a UV zářením, poskytují potravu nám i dalším živočichům. Podle některých zahraničních studií mají i vliv na naši psychiku a třeba jedince s ADHD zklidňují.

Je to dostatek důvodů k tomu hýčkat si svůj strom? Určitě! Buďme ohleduplní k těmto dárcům života a třeba i nějaký zasaďme, ať se nám lépe dýchá.

Za každý jeden použitý kámen vysadíme 1 strom.

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis, známý svou hlubokou, zemitou červenou barvou, je jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších kamenů používaných v historii lidstva. Tento polodrahokam, který je odnoží minerálu