Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Gibeon meteorit z Afriky

Gibeon je železitý meteorit, který spadl na Zem před více než 50 000 lety na území dnešní Namibie. Pojmenován byl podle místa nálezu meteoritu, a to namibijské vesnice Gibeon.

Meteorit poprvé našli domorodci Nama, někdy také nazýváni Namaque, kteří jej používali k výrobě nástrojů a zbraní.

V roce 1836 kapitán James Edward Alexander, skotský cestovatel a voják britské armády, zaslal nashromážděné vzorky do Londýna. Tam je analyzoval John Hershel, který potvrdil mimozemský vznik materiálu.

Naleziště Gibeonu

Začátkem 20. století bylo nalezeno přes 33 vzorků různých velikostí, které vážily od 195 do 506 kg, právě v okolí Gibeonu. Fragmenty meteoritu jsou rozptýleny v pásu dlouhém 390 km a širokém 120 km v namibijské regionu Hardap. Předpokládá se, že Gibeon byl velkým meteoritem, který vybuchl ve velké výšce v atmosféře a své úlomky katapultoval do tak širokého pásu.

Gibeonské meteority pochází z fragmentů asteroidů nebo hvězd, radiometrické datování uvádí stáří krystalizace železa a niklu na 4 mld. let.

Gibeon meteorit z Afriky

Unikátní struktura a složení

Gibeon obsahuje z 99 % železo, z 8 % nikl a stopové množství kobaltu, fosforu, chromu, manganu, cesia a germania.

Gibeon je klasifikován jako jemný oktaedritový železný meteorit. Má jedinečnou strukturu tzv. Widmanstättenovy obrazce — což jsou unikátní neuspořádané struktury železo-nikelnatých krystalů. Čáry a vzory jsou výsledkem ochlazování ve vesmíru v průběhu miliard let a leptání řezů zředěnou kyselinou dusičnou umožňuje, že jsou vzory viditelnější.

Zbraně a šperky

Jak už bylo řečeno, afričtí domorodci z pouště Kalahari sbírali meteority, které ležely na povrchu země, a vyráběli z nich hroty šípů a zbraně zvané assagai, což je typ lehkého oštěpu. Používali ostré kusy Gibeonu i na nástroje denní potřeby.

Náramek meteorit Gibeon

V současné době je Gibeon velmi oblíben u šperkařů, právě díky unikátní struktuře. Vyrábí se z něj prsteny, náramky, přívěsky. Namibijská vláda před pár lety zakázala vývoz Gibeonu, jeho cena se proto neustále zvyšuje.

Jelikož je Gibeon z jiného světa, tedy vesmíru, mnoho kultur věří, že meteority jsou posvátné a mají nadpřirozené síly. Harmonizuje prý tělo a duši, čistí krev a zvyšuje obsah železa v těle.

 

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Tyrkysový důl Kingman

Tyrkysový důl Kingman

Kingman Turquoise Mine je jedna z nejvýznamnějších lokalit těžby tyrkysového kamene v USA. Nachází se v blízkosti města Kingman v severozápadním Arizoně. Tento důl je

Amazonit - Amazonský kámen odjinud

Amazonský kámen odjinud

I když by se z názvu kamene Amazonit dalo předpokládat, že je jeho nalezištěm Amazonka, není tomu tak. Jméno je sice odvozeno od řeky Amazonky,

Onyx - kámen od bohyně Afrodité

Onyx – kámen od bohyně Afrodité

Řecká legenda praví, že bůh Eros ořezal hrotem šípu nehty Afroditě, když spala a bohové tyto odřezky proměnili v kámen. Název tohoto minerálu pochází z