Gibeon je železitý meteorit, který spadl na Zem před více než 50 000 lety na území dnešní Namibie. Pojmenován byl podle místa nálezu meteoritu, a to namibijské vesnice Gibeon.
Meteorit poprvé našli domorodci Nama, někdy také nazýváni Namaque, kteří jej používali k výrobě nástrojů a zbraní.
V roce 1836 kapitán James Edward Alexander, skotský cestovatel a voják britské armády, zaslal nashromážděné vzorky do Londýna. Tam je analyzoval John Hershel, který potvrdil mimozemský vznik materiálu.
Naleziště Gibeonu
Začátkem 20. století bylo nalezeno přes 33 vzorků různých velikostí, které vážily od 195 do 506 kg, právě v okolí Gibeonu. Fragmenty meteoritu jsou rozptýleny v pásu dlouhém 390 km a širokém 120 km v namibijské regionu Hardap. Předpokládá se, že Gibeon byl velkým meteoritem, který vybuchl ve velké výšce v atmosféře a své úlomky katapultoval do tak širokého pásu.
Gibeonské meteority pochází z fragmentů asteroidů nebo hvězd, radiometrické datování uvádí stáří krystalizace železa a niklu na 4 mld. let.
Unikátní struktura a složení
Gibeon obsahuje z 99 % železo, z 8 % nikl a stopové množství kobaltu, fosforu, chromu, manganu, cesia a germania.
Gibeon je klasifikován jako jemný oktaedritový železný meteorit. Má jedinečnou strukturu tzv. Widmanstättenovy obrazce — což jsou unikátní neuspořádané struktury železo-nikelnatých krystalů. Čáry a vzory jsou výsledkem ochlazování ve vesmíru v průběhu miliard let a leptání řezů zředěnou kyselinou dusičnou umožňuje, že jsou vzory viditelnější.
Zbraně a šperky
Jak už bylo řečeno, afričtí domorodci z pouště Kalahari sbírali meteority, které ležely na povrchu země, a vyráběli z nich hroty šípů a zbraně zvané assagai, což je typ lehkého oštěpu. Používali ostré kusy Gibeonu i na nástroje denní potřeby.
V současné době je Gibeon velmi oblíben u šperkařů, právě díky unikátní struktuře. Vyrábí se z něj prsteny, náramky, přívěsky. Namibijská vláda před pár lety zakázala vývoz Gibeonu, jeho cena se proto neustále zvyšuje.
Jelikož je Gibeon z jiného světa, tedy vesmíru, mnoho kultur věří, že meteority jsou posvátné a mají nadpřirozené síly. Harmonizuje prý tělo a duši, čistí krev a zvyšuje obsah železa v těle.