Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Kámen delfínů Larimar

Kámen delfínů Larimar

Je jen jedno místo na světě, kde najdeme tento polodrahokam, a to je Dominikánská republika. Jedinečná barva a vzory uvnitř larimaru jsou výsledkem míchání a ochlazování během krystalizace, ke kterému docházelo při vzniku tohoto polodrahokamu. Každý kousek má originální a neopakovatelnou barvu a vzorování.

Cesta modrého kamínku

Kámen delfínů LarimarJe pravděpodobné, že už indiáni Taino, kteří obývali ostrovy tisíc let před objevením Kolumbem, laminar znali. Nejspíš ho ale objevili až španělští misionáři, konkrétně otec Miguel Domingo Fuertes Loren v roce 1916, ale nedostal příslušná povolení k prozkoumání, a tak se vrátil do Španělska s nepořízenou. 

V 50. letech minulého století se po původu larimaru začali pídit místní domorodci. Původně si mysleli, že modré kameny jsou darem moře, ale když sledovali cestu malých kamenů, došli podél řeky až k modré skále, která je nejspíš jediným známým depozitem larimaru na světě. Geologové popsali tento polodrahokam až koncem sedmdesátých let minulého století.

I název tohoto kamene je opředen romantikou. Pojmenoval ho jeden z prvních řemeslníků, který s ním pracoval, Miguel Mendez. Krásný minerál pojmenoval podle své dcery Larissy a španělského slova “mar — moře”. Setkat se můžeme i s pojmenováním kámen Atlantis” nebo kámen delfínů”.

Jediné místo na světě

Larimar je vzácná modrá odrůda silikátového minerálu pektolitu, hydroxidu křemičitanu sodného a vápenatého – NaCa 2 Si 3 O 8 (OH). Samotný pektolit se objevuje na mnoha místech na světě, ale modře zbarvený pouze v Dominikánské republice

Ložiska larimaru byla nalezena pouze na jediném místě, a to na ostrově Hispaniola v oblasti Los Chupaderos a z části v oblasti Los Cheches. Pohoří je nachází ve velmi aktivní vulkanické oblasti. Celková plocha ložisek larimaru je odhadem pouze jedna čtvereční míle.

Trocha geologie

Předpokládá se, že larimar byl vytvořen super horkou lávou bohatou na minerály, která byla tlačena do trhlin vytvořených tektonickou aktivitou. Když se láva v těchto dutinách ochladila, vytvořily se malé krystalické nuklidy nazývané sférolity. Jak magma chladlo, sférolity se mísily a nakonec se spojily do gelu, který nakonec ztvrdl v Larimar. 

Studie ukazují, že magma chladlo při vzniku larimaru v různých mezifázích, část velmi rychle, druhá pomaleji. Jedinečné sopečně modré zbarvení je výsledkem substituce vápníku mědí

Larimar se objevuje i v zelené barvě a někdy dokonce s červenými nebo hnědými skvrnami, které způsobují dalších minerálů nebo oxidace. Čím intenzivnější je modrá barva a kontrast v kameni, tím vyšší a vzácnější je kvalita kamene

Tvrdost larimaru je od 4 do 7 na Mohsově stupnici, v závislosti na krystalické struktuře kamene. Intenzivnější modré a zelené vzorky larimaru jsou obecně nejtvrdší, protože mají nejjemnější a nejhustší strukturu. 

Těžba larimaru je považována za řemeslnou těžbu místních. Používá se při ní minimum strojů a zařízení. Povrchová plocha již byla vytěžena, a nyní se kopou hloubkové šachty. Bohužel nebyl nikdy financován větší geologický průzkum, takže se neví, jaké zásoby larimaru jsou ještě k dispozici.

Šperky z delfíního kamene

Larimar je ideálním kamenem pro výrobu originálních šperků. V Dominikánské republice a Karibiku je nabízí jako místní specialitu. Většina kamenů je zasazena do stříbra, některé vysoce kvalitní i do zlata.

Náramek Larimar & dřevo Wenge

Občas se objevuje efekt zvaný Chatoyance, efekt kočičích očí, ale obvykle pouze v bílých krystalických částech kamene, a ty se ve šperkařství používají jen zřídka.

Šperky z larimaru nás prý chrání před stresem a zbaví nás pocitu viny či strachu. Prý tiší bolest a čistí meridiány. Ať je to pravda nebo ne, jedinečná modrá barva kamene nadchne každého.

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Tyrkysový důl Kingman

Tyrkysový důl Kingman

Kingman Turquoise Mine je jedna z nejvýznamnějších lokalit těžby tyrkysového kamene v USA. Nachází se v blízkosti města Kingman v severozápadním Arizoně. Tento důl je

Amazonit - Amazonský kámen odjinud

Amazonský kámen odjinud

I když by se z názvu kamene Amazonit dalo předpokládat, že je jeho nalezištěm Amazonka, není tomu tak. Jméno je sice odvozeno od řeky Amazonky,

Onyx - kámen od bohyně Afrodité

Onyx – kámen od bohyně Afrodité

Řecká legenda praví, že bůh Eros ořezal hrotem šípu nehty Afroditě, když spala a bohové tyto odřezky proměnili v kámen. Název tohoto minerálu pochází z