Svou krásou se vyrovná spinel rubínu a safíru. Ostatně v minulosti byl oranžovo-červený kámen často zaměňován za rubín. Až v roce 1783 Jean Baptiste Louis Rome de Lisle identifikoval rozdíl mezi těmito dvěma kameny. Spinel je kámen, který najdeme i ve svatováclavské koruně. Jeho název pochází z latinského spina — páteř, a odkazuje na jeho špičaté oktaedrické krystaly.
Široká škála barevnosti
Spinel, jehož chemický vzorec je MgAl2O4, je krychlový minerál, který patří do skupiny spinelidů. Tvrdost dle Mohsovy stupnice se pohybuje v bodě 8, vryp je šedobílý.
Krystaly spinelu jsou tak dokonalé, že se jim v Barmě říká „nat thwe” v překladu „leštěný duchy nebo bohy“.
Široká paleta barev se pohybuje od světle růžové, přes rubínově červenou, fialově modrou až po černou. Spinelu to přisuzuje mnoho názvů. Můžeme se setkat s růžovým — balas rubín, červený — rubín spinel, vínově-červený — almandin spinel, lososově-červený — padparadža spinel, fialový — ametyst spinel nebo modrý — safír spinel.
Chrom barví spinel do odstínů oranžové, růžové a červené. Kobalt zase zbarví do modré až fialové. Nejžádanější jsou červené odstíny spinelu. Barva spinelu může být průhledná nebo neprůhledná, přičemž lesk se pohybuje mezi submetalickým, sklovitým nebo matným.
Evropské královské klenoty
Nejznámější naleziště spinelu jsou v říčních náplavech na Srí Lance, Barmě, Thajsku a Vietnamu. V matečných horninách se objevuje v Barmě, Tádžikistánu nebo v Tanzánii. Malá naleziště jsou i v Evropě v Itálii, ale i v Čechách (Jeseníky, Třebenice, Jizerská louka) a na Slovensku.
V literatuře se o spinelu píše už od 16. století, ale byl znám už dříve. Už Marco Polo ve svých denících z cest zmiňoval kámen ze severo-afghánské provincie Badachšán, která je proslulá těžbou spinelů a rubínů. Námořníci v 11. století prý používali k magnetizování kompasů a určování směru, tento minerál tak stál u počátků kartografie.
Kameny z roku kolem 1 000 n. l. zdobí evropské korunovační klenoty. Najdeme je na svatováclavské koruně Karla IV., nebo na britských korunovačních klenotech. Nejznámějšími spinely jsou Timur Ruby — náhrdelníkový set, a Black Prince’s Ruby — spinel zasazený v křížovém patté nad diamantem v přední části Imperial State Crown Spojeného království. Všimněte si v názvu slova ruby, v té době byl totiž zaměňován za rubíny. Největší Samarský spinel má 500 karátů a je součástí íránských korunovačních klenotů.
Spinel je oblíbený šperkařský kámen. Zasazuje se do broží, prstenů, náramků, a jak už bylo řečeno do korunovačních klenotů.
Také světoznámí módní návrháři jako Christian Dior, Harry Winston, Louis Vuitton a Coco Chanel využívali spinel na svých modelech.
Spinel je symbolem 22. výročí svatby, označuje se jako srpnový kámen a prý dokáže posilovat sebevědomí a uklidňuje.