Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Kyanit

Kyanit

Kyanitu se také říká disten. Název pochází z řeckého slova kýanos, což znamená modrý. V 18. století jej objevil německý geolog a mineralog Abraham Gottlob Werner.

Naleziště tohoto minerálu jsou po celém světě. U nás v České republice například u Kutné Hory nebo na karlovarsku. Ve světě jej najdeme v Rusku, Brazílii, na Slovensku nebo ve Spojených státech. V Keni jsou známá naleziště zeleného kyanitu.

Co je pro kyanit charakteristické?

KyanitI když název je odvozen od modré barvy, kyanit se objevuje v modrobílé, růžové, zelené, žluté, šedé nebo černé barvě. V roce 2008 byl dokonce objeven v Tanzánii oranžový kyanit, oranžová barva je způsobena malým množstvím manganu ve struktuře minerálu.

Tento trojklonný minerál se vyskytuje jako průhledný, matný nebo perleťový zbrázděný krystal v různých velikostech. Obvykle tvoří dlouhé sloupcovité krystaly, jen zřídka ukončené krystalovými plochami, běžné jsou lištovité štěpné agregáty.

Chemické složení  je Al2SiO5 , vzniká metamorfózou pelitických hornin bohatých na hliník.  Jeho tvrdost se pohybuje mezi 4 až 7 dle Mohsovy stupnice, je to tvrdost mezi kazivcem a křemenem. Kolísavá tvrdost kyanitu naznačuje, že některé kusy mohou být velmi křehké, naopak jiné tvrdé a můžeme se o ně pořezat.

Co s ním?

Ve šperkařství se kyanit používá jako polodrahokam k výrobě šperků, vytváří efekt kočičího oka. Šperkaři z nich vytváří náramky nebo přívěsky.

Náramek Kyanit & dřevo Wenge

Další upotřebení je ve výrobě žáruvzdorných a kyselinovzdorných materiálů, najdeme ho například v porcelánovém nádobí nebo instalatérských výrobcích, ale také v elektronice a jako abrazivo.

Disten neboli kyanit prý dokáže vyjádřit naše životní plány a říká se mu kámen řečníkůotevírá totiž komunikaci mezi námi a vnějším světem.

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis, známý svou hlubokou, zemitou červenou barvou, je jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších kamenů používaných v historii lidstva. Tento polodrahokam, který je odnoží minerálu