Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Pietersit – kámen bouře

Pietersit – kámen bouře

Pietersit nebo také kámen bouře byl objeven v roce 1962 v africké Namibii poblíž města Out. Jestli je kamenem bouře kvůli svým účinkům, nebo spíš díky chaotické směsi vířících barev, už nechám na vás. Každopádně prý drží klíče od nebeských bran.

Jeho objevitelem byl Sid Pieterse, obchodník s drahými kameny, který ho pojmenoval na počest svého otce. Sydney Pieters, zvaný Sid, byl velmi úspěšný namibijský obchodník s minerály. Narodil se a vyrostl v Jihozápadní Africe a už v roce 1945 otevřel v Usakosu svůj první obchod s drahokamy Usakos Gem Store. V roce 1963 se přestěhoval do Windhoeku a otevřel proslulý Dům drahokamů.

Namibijská naleziště pietersitu jsou téměř vytěžena, což se také odráží na ceně pietersitu. Další výskyt tohoto křemene je v Číně v provincii Henan.

Válka barev

Namibijský pietersit je někdy označován za korunovaného krále vláknitých křemenů. Tvoří efekt tygřího, býčího a sokolího oka. To znamená, že při otáčení vyleštěného kamene se utváří světlem linka podobná zvířecí zornici. Tygří oko je medově žluté, býčí je červenohnědé až vínové a sokolí je namodralé až šedé.

Pietersit – kámen bouře

Pietersit patří do řady chalcedonů, které obsahují vlákna amfibolových minerálů jako je sodík, vápník, hořčík, železo a hliník. Amfiboly jsou skupiny horninotvorných minerálů jež krystalizují v jednoklonné nebo kosočtverečné soustavě a jde o složité křemičitany. Vzhled těchto minerálů je buď sloupovitý, jehlicový nebo vláknitý jako je tomu u pietersitu.

Barvy pietersitu zahrnují různé modré, zlaté a červené, hnědé a černé, které se mohou objevit společně nebo samostatně. Modrá je nejvzácnější barva, sahá od světle modré až po tmavou půlnoční modrou. Zlatavá může být lehká,někdy až s načervenalým odstínem.

Bouřlivý pietersit může obsahovat modrá, červená, zlatá a bronzová vlákna. Ta nejsou klasický lineární, ale jsou chaotická. U některých kamenů kruhové nebo ve vírech, jinde lineární, někdy i kombinace obou skupin v jednom kameni, proto označení bouře. Dle Mohsovy stupnice je tvrdost pietersitu 6,5 až 7 jednotek jako ostatní křemeny, takto tvrdý kámen už zanechá rýhu ve skle.

Náramek Blue Pietersite & dřevo Wenge

Díky své jedinečné barvě a neuspořádané struktuře vláken je pitersit oblíbený u šperkařů, protože každý kámen je jedinečný. Prý dokáže své majitele zbavit závislostí na vírách a omezeních a odbourává pocity osamění.

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis, známý svou hlubokou, zemitou červenou barvou, je jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších kamenů používaných v historii lidstva. Tento polodrahokam, který je odnoží minerálu