Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Výjimečné tropické wenge

Výjimečné tropické wenge

Tisíce let se používá dřevo wenge k výrobě obřadních masek a sošek bohů. Domorodé kmeny střední a východní Afriky používají dřevěné artefakty k náboženským obřadům.

Wenge je exotická dřevina rodu Millettia laurentii, která roste především v Zaire, Kamerunu, Gabonu, a v jižních oblastech Tanzanie a Mosambiku. Roste také v bažinatých lesích oblasti Konga. Stromy dosahují výšky 18 m a průměru 0,6 m. Rostou v tropických nížinných deštných lesích, především na vlhkých půdách.

Wenge nebo také  nepravý eben (faux ebony), dikela, mibotu, konžský palisandr nebo v Zaire tshikalakala, to vše jsou jména exotického dřeva.

Charakteristika dřeva

Úzká světlá běl wenge v jádru schovává dřevo čokoládové nebo kávové barvy s fialovým nádechem. Wenge nevykazuje barevnou jednotnost okamžitě po skácení, prochází poměrně velkými barevnými změnami od nažloutlé, když je čerstvě nařezané až po tmavě hnědou až černou když je odležené. Tento proces trvá několik měsíců, musí se sušit pozvolna, tak aby se neznehodnotilo. Rovná nepravidelná vlákna mají hrubou strukturu, vysokou pórovitost a nízký lesk. Wenge má vysokou hustotu okolo 830 kg/m³. Velmi ceněná vlastnost této dřeviny je odolnost vůči oděru.

Využití wenge

Velká životnost, tvrdost a pevnost wenge jsou ideální vlastnosti k výrobě podlah. Povrchově upravené dřevo vydrží kolem 40-50 let, v interiéru však vydrží i mnohem déle, proto můžeme jeho tropickou krásu obdivovat i několik generací.

Krásná struktura dřeva se využívá k výrobě šperků, nábytku, vycházkových holí, per nebo rukojetí nožů. Dřevo je ideální také pro dřevosochařství nebo pro výrobu částí hudebních nástrojů.

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Tyrkysový důl Kingman

Tyrkysový důl Kingman

Kingman Turquoise Mine je jedna z nejvýznamnějších lokalit těžby tyrkysového kamene v USA. Nachází se v blízkosti města Kingman v severozápadním Arizoně. Tento důl je

Amazonit - Amazonský kámen odjinud

Amazonský kámen odjinud

I když by se z názvu kamene Amazonit dalo předpokládat, že je jeho nalezištěm Amazonka, není tomu tak. Jméno je sice odvozeno od řeky Amazonky,

Onyx - kámen od bohyně Afrodité

Onyx – kámen od bohyně Afrodité

Řecká legenda praví, že bůh Eros ořezal hrotem šípu nehty Afroditě, když spala a bohové tyto odřezky proměnili v kámen. Název tohoto minerálu pochází z