Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Jatoba – diamantová nebo brazilská třešeň

Jatoba – diamantová nebo brazilská třešeň

Diamantová nebo brazilská třešeň, to je jatoba. S třešní ale nemá vůbec nic společného. Méně romantický je název plodů tohoto stromu, někdy se jim říká smradlavý palec (stinking toe) nebo palec starého muže (old man’s toe), a to kvůli nepříjemnému zápachu.

Český název této exkluzivní dřeviny je Kurbaryl. Mohutné stálezelené stromy rostou především v Jižní Americe, a to v Brazílii, Mexiku, Panamě, Kolumbii nebo Paraguay. Některé druhy se objevují také v Africe na Madagaskaru.

Barevná škála jatoby

Stromy dorůstají do výšky 30-45 m s průměrem kmene kolem 0,6-1,5 m, rostou velmi pomalu a některé se dožívají i 500 let. Hustota dřeva je 910 kg/m3.

Bělové šedo bílé až světle růžové dřevo je široké 6-12 cm. Barevná škála jatoby začíná na lososově červené, oranžově hnědé, červeno hnědé, přechází do tmavě hnědé, někdy až hnědofialové. Barva se mění slunečním zářením a také oxidací. Na řezivu jsou občas vidět tmavší pruhy a dřevo je charakteristické dekorativní kresbou.

Z narušeného stromu vytéká pryskyřice zvaná kopál. Má medovou někdy jantarovou barvu a ve středoamerických kulturách se používala jako kadidlo. Má velmi příjemnou vůni, když doutná. Dříve se z pryskyřice vyráběly laky a dodnes se využívá jako ingredience při restaurování obrazů a jako přísada do houslařských laků, protože jim dodává lesk. Své místo má také v lidové medicíně při léčení astmatu, revmatismu, vředů a dokonce i některých pohlavních chorob.

Jatoba – diamantová nebo brazilská třešeňOd šperků až po lodě

Jatoba je velmi oblíbená v uměleckém řezbářství k výrobě sošek, šperků, hudebních nástrojů a rukojetí nožů nebo holí. Pro svou tvrdost našla využití v konstrukcích lodí a díky krásné kresbě dřeva je populární dřevinou na podlahy. Parkety z jatoby vytváří neobyčejné obrazce.

Největším vývozcem jatoby je Brazílie a tato dřevina zatím nepatří na seznam ohrožených rostlin CITES.

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Tyrkysový důl Kingman

Tyrkysový důl Kingman

Kingman Turquoise Mine je jedna z nejvýznamnějších lokalit těžby tyrkysového kamene v USA. Nachází se v blízkosti města Kingman v severozápadním Arizoně. Tento důl je

Amazonit - Amazonský kámen odjinud

Amazonský kámen odjinud

I když by se z názvu kamene Amazonit dalo předpokládat, že je jeho nalezištěm Amazonka, není tomu tak. Jméno je sice odvozeno od řeky Amazonky,

Onyx - kámen od bohyně Afrodité

Onyx – kámen od bohyně Afrodité

Řecká legenda praví, že bůh Eros ořezal hrotem šípu nehty Afroditě, když spala a bohové tyto odřezky proměnili v kámen. Název tohoto minerálu pochází z