Exkluzivní designové náramky by Macooin™

Amazonský kámen odjinud

Amazonit - Amazonský kámen odjinud

I když by se z názvu kamene Amazonit dalo předpokládat, že je jeho nalezištěm Amazonka, není tomu tak. Jméno je sice odvozeno od řeky Amazonky, ale jen díky tomu, že se tam také objevovaly zelené kameny. Překvapivě archeologické nálezy ukazují první nálezy amazonitu v Egyptě a Mezopotámii a jsou z období před 2 000 lety. Každopádně poprvé byl minerál popsán až v 18. století. 

Malá naleziště tohoto kamene jsou téměř po celém světě. Známá ložiska najdeme v USA, Afghánistánu, jižní Americe, Kanadě, Číně a v Rusku.

Vlastnosti amazonského kamene

Amazonit je zelený tektosilikátový minerál, je to typ draselného živce, který se nazývá mikroklin. To jsou vyvřelé horninotvorné minerály, které tvoří přibližně 90 % zemské kůry. Chemický vzorec je KAlSi3O8 , tvrdost dle Mohsovy stupnice 6-6,5 a lesk je sklovitý, někdy s perleťovým nádechem. Obvykle je průsvitný až neprůhledný a štěpí se obvykle v úhlu 90°, nebo v jeho blízkosti.

Amazonit se vyskytuje v barevné škále od modrozelené, přes zelenou a vzácně až po zelenomodrou. Tyto barvy mohou být světlé, téměř pastelové nebo živé s vysokou sytostí. Barva amazonitu je často přerušována pruhy s vměstky bílého křemene nebo živce. Předpokládá se, že barva minerálu je způsobena stopovým množstvím olova.

Krystaly amazonitu se obvykle nachází v pegmatitech (druh hrubozrnné magmatické horniny), žilách a dalších dutinách v podzemních místech, kde mohou krystaly minerálů růst bez překážek, vyskytuje se tak v nádherných krystalových shlucích. Při těžbě z pegmatitu byly nalezeny i obrovské kusy amazonitu.

Kámen mládí

Je jasné, že díky své barvě je amazonit oblíben ve šperkařství. Amazonit se nejvíce používá v náušnicích, přívěscích, jehlicích a náramcích. 

Náramek Amazonit a dřevo wenge

Šperky byly nalezeny už v hrobce egyptského krále Tutanchamona, konkrétně v podobě posvátného skarabea. Asyřané z něj vyráběli amulety spojené s bohem Belusem a prý byl i třetím kamenem v náprstníku židovského velekněze Árona. Byl také dekorativním kamenem na fasádách domů.

Tyrkysově zelená barva navozuje klid duše a pocit bezpečí. Někdy je amazonit označován jako kámen odvahy a pravdy, jiné zdroje jej uvádí jako kámen mládí. Každopádně je to velmi uklidňující kámen.

Děkujeme za sdílení:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Macooin Blog

Související příspěvky

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis: Kámen odvahy a vitality

Červený jaspis, známý svou hlubokou, zemitou červenou barvou, je jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších kamenů používaných v historii lidstva. Tento polodrahokam, který je odnoží minerálu